From Edina, Minnesota, USA
aka Medtronic/The Dow Chemical Co./PTC/Seagate/HID Global/Cargill Inc./Velox CNC/Edina Education Fund/Jerry's do-it Best Hardware/TJ's Restaurant/Calvary Lutheran Church/Green Machine Boosters&Edina High School
Rookie Year: 2006
https://edinarobotics.com
Home Championship: St. Louis, 2017 | Detroit, 2018+
Hall of Fame (2019): Video, Essay


Add Social Media! team-1816-the-green-machine-113912638660613 · 1816edinarobotics · firstteam1816 · thegreenmachine

Competition List:

Year Event Awards
2020 Minnesota North Star Regional
2019 Minnesota Robotics Invitational
2019 EMCC 2019
2019 MSHSL FIRST State Robotics Championship
2019 Einstein Field (Detroit) Chairman's Award
Chairman's Award Finalist
2019 Carson Division Championship Subdivision Finalist
2019 Minnesota North Star Regional Regional Winners
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2019 Lake Superior Regional Regional Chairman's Award
Woodie Flowers Finalist Award (Alyson Purdy)
2019 Centurion-KnightKrawler Week Zero
2018 The Minne Mini Regional
2018 Minnesota Robotics Invitational
2018 EMCC
2018 MSHSL FIRST State Robotics Championship
2018 Einstein Field (Detroit) Chairman's Award Finalist
2018 Carson Division
2018 Medtronic Foundation Regional Regional Chairman's Award
2018 Lake Superior Regional FIRST Dean's List Finalist Award (Morgan Sheehy)
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2017 Minne Mini
2017 Minnesota Robotics Invitational
2017 East Metro Collaborative Competition
2017 Gitchi Gummi Get-Together
2017 MSHSL FIRST State Robotics Championship
2017 Carson Division
2017 Minnesota 10000 Lakes Regional Regional Engineering Inspiration Award
Woodie Flowers Finalist Award (Laurie Shimizu)
Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories
2017 Lake Superior Regional Regional Chairman's Award
Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories
2016 Minnesota Robotics Invitational Finalist
2016 Minnesota State High School League State Championships
2016 Iowa Regional FIRST Dean's List Finalist Award (Allison Schwobada)
FIRST Dean's List Finalist Award (Brandon Schenck)
Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson
2016 Lake Superior Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2015 Einstein Field Woodie Flowers Award (Mark Lawrence)
2015 Curie Division
2015 Minnesota 10000 Lakes Regional Regional Chairman's Award
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2015 Lake Superior Regional Regional Engineering Inspiration Award
2014 Archimedes Division
2014 Minnesota North Star Regional Regional Finalist
Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson
2014 Lake Superior Regional Regional Chairman's Award
2013 Minnesota State High School League Championship
2013 Curie Division
2013 Minnesota North Star Regional Engineering Inspiration Award
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories
2013 Lake Superior Regional Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation
2012 Archimedes Division
2012 Minnesota North Star Regional Regional Chairman's Award
Regional Finalists
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
Website Award
2012 Lake Superior Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
Website Award
2011 Galileo Division
2011 Minnesota North Star Regional Website Award
2011 Lake Superior Regional Engineering Inspiration
FIRST Dean's List Finalist Award (Emily Benson)
Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories
Website Award
2010 Galileo Division
2010 Minnesota North Star Regional Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson
Website Award
2010 Wisconsin Regional
2009 Minnesota North Star Regional Regional Finalist
Autodesk Visualization Award
Website Award
2009 Wisconsin Regional Website Award
2008 Galileo Division
2008 Minnesota Regional Regional Chairman's Award
2008 Wisconsin Regional
2007 Newton Division Newton - Division Finalist
2007 Wisconsin Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award
2006 Archimedes Division Highest Rookie Seed
2006 Wisconsin Regional Regional Winner