Elimination Results

Match Red Alliance Blue Alliance Scores
Semifinals
2194 118 548 16 25 180 34 71
548 2194 118 180 16 25 54 83
1114 4334 2056 233 207 987 56 104
2056 1114 4334 233 987 207 61 83
Finals
25 180 16 207 233 987 89 45
180 25 16 207 233 987 73 65

Elimination Bracket

2194
118
548

16
25
180

233
207
987
233
207
987
16
25
180
1114
4334
2056
TeamLocationImage
Mountain Home, Arkansas, USA
North Brunswick, New Jersey, USA
Auburn Hills, Michigan, USA
Cupertino, California, USA
League City, Texas, USA
Grandview Heights, Ohio, USA
Stuart, Florida, USA
Palo Alto, California, USA
Hawthorne, California, USA
Rockledge, Florida, USA
Northville, Michigan, USA
Grand Prairie, Texas, USA
Phoenix, Arizona, USA
Canton, Michigan, USA
Atascadero, California, USA
Las Vegas, Nevada, USA
Londonderry, New Hampshire, USA
Paola, Kansas, USA
St Catharines, Ontario, Canada
San Diego, California, USA
TeamLocationImage
Portland, Oregon, USA
Accident, Maryland, USA
Goleta, California, USA
Slidell, Louisiana, USA
Stoney Creek, Ontario, Canada
Waukesha, Wisconsin, USA
Fond du Lac, Wisconsin, USA
Shawnee, Oklahoma, USA
Morgantown, West Virginia, USA
Paradise Valley, Arizona, USA
Colorado Springs, Colorado, USA
Honolulu, Hawaii, USA
Yonkers, New York, USA
Sydney, New South Wales, Australia
Dayton, Ohio, USA
Mooresville, North Carolina, USA
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Montréal, Québec, Canada
Calgary, Alberta, Canada
Award Winner
Chairman's Award 1114
Founder's Award Google
Engineering Inspiration Award 1629
Rookie All Star Award 3990
Woodie Flowers Award Earl Scime (2614)
Volunteer of the Year Aidan Browne
FIRST Dean's List Award Chase Douglas (128)
FIRST Dean's List Award Matthew Ricks (704)
FIRST Dean's List Award Tristan Evarts (1058)
FIRST Dean's List Award Marina Dimitrov (1540)
FIRST Dean's List Award John Rangel (842)
FIRST Dean's List Award Danielle Gehron (3138)
FIRST Dean's List Award Ikechukwa Chima (3059)
FIRST Dean's List Award Jasmine Kemper (2996)
FIRST Dean's List Award Rachel Holladay (1912)
FIRST Dean's List Award David Gomez (3196)
Championship Winners 16
Championship Winners 25
Championship Winners 180
Championship Finalists 233
Championship Finalists 987
Championship Finalists 207
Creativity Award sponsored by Xerox 1717
Engineering Excellence Award sponsored by Delphi 973
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers 3132
Excellence in Design Award sponsored by Autodesk (3D CAD) 862
Excellence in Design Award sponsored by Autodesk (Animation) 192
FIRST Future Innovator Award presented by the Abbott Fund 2840
Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson 1108
Imagery Award in honor of Jack Kamen 1266
Industrial Design Award sponsored by General Motors 33
Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories 2062
Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation 987
Judges' Award 3008
Judges' Award 2341
Quality Award sponsored by Motorola 2056
Rookie Inspiration Award 3929
Team Spirit Award sponsored by Chrysler 233
Website Award 115
Add Other Media!

Media

No videos for this event... Why not add one?