From Austin, Texas, USA
aka Cirrus Logic/Qualcomm/NXP/Berry Consultants/Intel/National Instruments/Pixels and Verbs, LLC/BAE Systems/Westlake & Eanes Science & Technology Association/IBM/Westlake High School PTO/Austin Waterjet/SolidWorks/FIRST in Texas/Texas Workforce Commission/Eanes Independent School District&Westlake H S
Rookie Year: 2008
http://www.frc2468.org
Home Championship: Houston, 2017


Add Social Media! frc2468 · chaprobotics2468 · frc2468 · frc2468 · frc2468

Competition List:

Year Event Awards
2019 FIRST Championship (Houston)
2019 FIT District Greenville Event
2019 FIT District Austin Event
2018 Texas Robot Roundup
2018 Indiana Robotics Invitational
2018 Texas UIL State Championship
2018 Einstein Field (Houston) FIRST Dean's List Award (Joseph Asfouri)
Chairman's Award Finalist
2018 Galileo Division
2018 El Paso Regional Regional Finalists
Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation
2018 Rocket City Regional Regional Chairman's Award
FIRST Dean's List Finalist Award (Joseph Asfouri)
2018 Utah Regional Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation
2017 The Remix
2017 Texas Robot Roundup
2017 Indiana Robotics Invitational
2017 Texas UIL State Championship
2017 Roebling Division Championship Subdivision Finalist
2017 Silicon Valley Regional Imagery Award in honor of Jack Kamen
2017 Dallas Regional Regional Chairman's Award
FIRST Dean's List Finalist Award (Shrey Majmudar)
Regional Winners
2017 Hub City Regional Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson
2016 The Remix
2016 Texas Robot Roundup: UIL Robotics State Championship
2016 Indiana Robotics Invitational
2016 Galileo Division Engineering Inspiration Award
2016 Arizona West Regional Regional Winners
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2016 Utah Regional Regional Chairman's Award
Regional Winners
2016 Alamo Regional sponsored by Rackspace Hosting Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi
2015 Texas Robot Roundup
2015 Indiana Robotics Invitational
2015 Newton Division
2015 Hub City Regional Regional Chairman's Award
Regional Winners
2015 Alamo Regional sponsored by Rackspace Hosting Regional Winners
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2015 Dallas Regional FIRST Dean's List Finalist Award (Rachel Gardner)
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2014 Robot Roundup
2014 Indiana Robotics Invitational
2014 Texas Robotics Invitational
2014 Curie Division Engineering Inspiration
2014 Bayou Regional Regional Finalist
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2014 Hub City Regional Regional Chairman's Award
FIRST Dean's List Finalist (Michael Keim)
Regional Winner
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2014 Alamo Regional sponsored by Rackspace Hosting Woodie Flowers Finalist Award (Scott McMahon)
Regional Finalist
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2013 Robot ReMix
2013 Texas Robot Roundup
2013 Indiana Robotics Invitational
2013 Archimedes Division
2013 Alamo Regional sponsored by Rackspace Hosting Regional Winners
Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi
2013 Hub City Regional Regional Chairman's Award
Woodie Flowers Finalist Award (Norman Morgan)
2012 Newton Division
2012 Dallas West Regional sponsored by jcpenney FIRST Dean's List Finalist Award (Garrett Witowski)
Regional Finalists
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
2012 Alamo Regional Judges' Award
2011 Alamo Regional Engineering Excellence Award sponsored by Delphi
2010 Galileo Division
2010 Lone Star Regional
2009 Lone Star Regional
2009 Dallas Regional, Sponsored by JCPenney and the JCPenney Afterschool Fund Xerox Creativity Award
2009 Oklahoma City Regional
2008 Galileo Division
2008 Lone Star Regional Rookie All Star Award
Highest Rookie Seed Award